İçeriğe geç

Üretim sektöründe CRM Bakış açısı?

  CRM tanımındaki C aslında üretim sektörünün bu konunun dışında kalması için hiçbir sebep olmadığı anlamına geliyor.

  Aslında bu CRM tanımını ve bizim CRM yönetim bakış açısında niye ihtiyacımız olduğunu hatırlamakta fayda olacağını düşünüyorum. Verilecek cevapların Üretim Sektörü açısından CRM bakış açısının önemini ve gerekliliğini doğrular nitelikte olacak.

  Öncelikli olarak kimler, hangi firmalar ve sektörler CRM bakış açısında daha yoğun ihtiyaç duyara bakalım;

  – Yoğun rekabet ortamınız varsa vs. Eğer tekelseniz sorun yok!

  – Müşteri ile orta ve uzun vade ilişki kurma gerekliliğiniz, durumunuz ve şansınız varsa vs. spot işlemler yapan, müşterisi ile ilk işlemi ile son işlemi aynı olan işler yapıyorsanız CRM’yi unutun gitsin. Zaten yönetilecek bir ilişki yok ortada

  – Müşteriye dair operasyonel ve ilişkisel bir veriye sahipseniz ve/veya olabilecekseniz vs. bir üst madde ile de kol kola. Sahip olunan ilişki ve süresi doğal olarak bir veri kaynağı ve havuzu niteliğinde. Çalıştıkça ve tanıştıkça sahip olduğunu bir veri seti söz konusu ise CRM’in tam ortasındasınız.

  Müşteri Deneyimi

  Verdiğimiz cevaplar ile üretim şirketlerin uyumunu, paralelliğini görebilmişizdir.

  Eşlersek

  – Hemen tüm sektörler yoğun rekabet altında. Özellikle üretim yapan kesim, firmalar ile ise çok daha fazla. Çünkü ya arada aracı satış firmaları ile çalışıyorlar ve/veya son kullanıcı, müşterileri ile direkt ilişkiye geçiyorlar ve fakat günümüzde üretecek yatırımı yapmak, kopyalamak ve hatta daha iyisini ortaya çıkarmak o kadar olağan ki üretim gücü (miktar, kalite vb.) rekabette ayakta kalmak ve bunu sürdürebilmek gittikçe zorlaşıyor.

  Bir gün sektörünüzde yeni bir oyuncu görebiliyorsunuz veya mevcut oyuncunun agresif yatırım ve rekabetçi akımına maruz kalabiliyorsunuz.

  Üretim sektörünün rekabet gücünü ürün ve üretimden aldığı kadar müşteriden alması gerektiğinin tam vaktidir. Hatta bir tık geç.