İçeriğe geç

Müşteri İlişkileri Yönetimi

  Girizgah yazısını kavramın tanımı üzerinden yapmak en doğrusu olacaktır diye düşündük.

  Genelde bunun aksine hareket ettiğimiz, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğumuz ve kullanım kılavuzunu ya da hakkındaki 2 satırı okuyup, bakarak yapsak çok daha iyi olacağını bildiğimiz ama okumadığımız, yapmadığımız işlerden birisi olmasın istedik.

  Müşteri ilişkileri kavramındaki Müşteri, İlişki, Yönetim kavramlarının ayrı ayrı tanımları                     

  • Duygusal para yapma makinelerine (Müşteri)
  • Arada oluşan işi çekip çevirmek, durumu idare ederek(Yönetim)
  • Keyifli/keyifle para kazanma biliminin sanatsal hali diyebiliriz.

  Sondan başlayarak ve kısaca çözümleyelim.

  CRM mantığında keyifli para kazanmanız gerekir. Unutulmaması gereken müşterilerinize yaşattığınız keyiften sonra olduğudur. Yani müşterileriniz sizden aldıkları, ürün ve/veya hizmetten yeterince mutlu değilse, yaşattığınız deneyim onlar için etkileyici ve hoş değilse keyif almıyorlardır. Onlar için keyifli olmayan bir alışverişin size keyifle para kazandıramayacağı çok açıktır.

  Aynı zamanda CRM ile elde tutmak istediğiniz müşterilerinizi tutma şansınızı artırmalı, bağlılıkları artan mevut müşterilerinizden daha fazla kazanmalı ve daha bağlı müşterileriniz elçileriniz, taraftarınız haline gelip sizlere istediğiniz kalitede yeni müşteriler kazandırmalı.

  Yazarken kolay ama tasarlaması ve uygulaması zor olan bu iş için bilim adamlarına ( matematikçi, mühendis vb.) ile sosyal zekası, gözlemi ve yaratıcılığı en üt seviyede gereken sanatkarlara ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

  CRM’in en zor ve eğlenceli taraflarından biri sol ve sağ beyni bir arada bulundurma gereğidir.

  Bunun bir insanda zor olduğu dünyada her ikisinde iyi olan insanların 1 kurum çatısı altında olması ve uyumla müşteri merkezli çalışmaları yeterli olacaktır.

  Bu temel ve standartlar altında müşterileriniz ile aranızdaki temaslar, bağlantılar süreklilik ilkesi ile ilişkiye dönüşmüş olacaktır.

  Oluşan ilişki yüzler, binlerce enformasyon oluşturacak ve akıllı kullanıldığı takdirde ilişkiyi daha da kaliteli hale getirip yönetimini, çekip çevrilmesini daha da kolaylaştıracaktır.

  Ve sonunda tıpkı üretim bandındaki makinalar gibi müşterileriniz de var oldukları sürece para yapan makinalara dönüşürler. Çünkü çalışmaları için gerekli olan enerjileri, hammaddeleri, bakım ve onarımları tam olarak ve eksiksiz sağlanmış durumdadır.

  Siz yine de müşterilerinizin DUYGUSAL para yapma makineleri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu duygusallıklarını da onları yakından, çok iyi tanıyarak ve hislerine temas noktalarında yapacağınız dokunuşlar ile yaşatacağınız deneyimler ile avantaja çevireceğinizi hatırlatalım.